dentysta

Implanty dobre czy złe?

Implanty zakłada stomatolog i są wykonane z tytanu w kształcie śruby o precyzyjnie określonej powierzchni i kształcie, która jest wprowadzana do kości żuchwy i szczęki w miejscu utraconego korzenia zęba. Na tej śrubie zostaje oparta wówczas porcelanowa korona protetyczną lub inny z rodzajów  uzupełnienia. Powszechnie, chociaż bardzo niepoprawnie, przyjęło się nazywać implantem całość założonego uzupełnienia protetycznego, czyli część śródkostną inaczej zwany wszczepem, bądź implantem i opartą na niej właśnie koronę protetyczną. Tak wiele lat obserwacji i badań klinicznych sprowadzało i uczyniło implantologię jedną z najbardziej bezpiecznych i najbardziej pożądanych metod odbudowy brakujących zębów.

Implanty stomatologiczne już dawno skończyły swój okres eksperymentalny, stając się rutynową czynnością stomatologiczną. Do dzisiaj zostało wszczepionych kilkadziesiąt milionów implantów u ludzi mieszkających w różnych miejscach na świecie. Implant jest jednym z najbardziej zbliżonych do fizjologicznej form odbudowy brakującego uzębienia. Jedną z najistotniejszych cech jest sposób przenoszenia przez implant sił żucia. W przypadku zęba umieszczonego na implancie siły żucia działają bezpośrednio na kość, tak jak w przypadku naszego własnego zęba, w przeciwieństwie do standardowych protez ruchomych, gdzie siły żucia naciskają na błonę śluzową wyrostka zębodołowego i podniebienia. Alternatywą dla tego typu leczenia są równie dobrze znane mosty protetyczne.

Mosty protetyczne też przenoszą siły żucia w sposób zbliżony do fizjologicznego, czyli na kość w miejscu korzeni zębów filarowych, na których most się opiera. Wykonanie dobrego mostu wymaga wcześniejszego oszlifowania zębów filarowych (zdrowych zębów) , co wielu pacjentom się bardzo nie podoba. Działanie siły żucia przez implant na kość stymuluje procesy jej przebudowy i sprawia, że nasza kość w tym miejscu nie zanika, odwrotnie jest w protezach standardowych ruchomych, których wieloletnie użytkowanie jest związane ze znacznymi zanikami kostnymi, wynikającymi ze złego przenoszenia sił żucia.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *