dentysta

Kiedy odbudować zęba?

Czy warto odbudowywać jednego zęba, którego nie widać przy mówieniu? Nie tylko warto, ale wręcz jest to każdemu bardzo potrzebne. Warto dlatego, że znacznie podniesie to efektywność rozdrabniania przyjmowanych pokarmów, a tym samym podniesie komfort życia, niekiedy nawet w bardzo dużym stopniu, jeśli uzupełniony zostanie jeden z utraconych zębów trzonowych. Trzeba natomiast dlatego, że istnieją co najmniej dwa powody. Po pierwsze, że zęby są swego rodzaju oportunistami, stoją zupełnie równo w wyznaczonym szeregu tylko wtedy gdy muszą.

Każdy stomatolog przyzna, że brak zęba sprawia, że zęby sąsiednie zaczną się znacznie i bardzo widocznie przechylać w stronę luki, tak że ich powierzchnia zgryzowa będzie brała coraz mniejszy udział w akcie przeżuwania i rozdrabniania pokarmów, upośledzając cały układ żucia. Gdy brakuje już dwóch zębów obok siebie, dodatkowo zaczynie się wysuwać ząb przeciwstawny, który w zupełności utracił kontakt zgryzowy. Oba procesy są bardzo powolne, ale już po kilku latach od straty zęba łatwo je samemu zaobserwować, co gorsza może ktoś obcy zwrócić na nie uwagę, tym bardziej, że w dzisiejszych czasach zęby mają duże znaczenie w codziennym życiu i wiele ludzi ocenia nas patrząc na nie. Implantologia jest na tyle popularna, że obcym będzie trudno zrozumieć brak w naszym uzębieniu.

Znaczne zaawansowanie tych oto zmian utrudnia leczenie protetyczne które będzie potrzebne nam w przyszłości. Może się też okazać, że przechylone zęby zmniejszą naszą lukę do tego stopnia, że nie ma tam możliwości leczenia za pomocą implantologii. Z kolei bardzo wysunięty ząb przeciwstawny będzie wymagał znacznego skrócenia przez wykonanie korony protetycznej i znaczne go oszlifowanie.  Drugi powód, dla którego trzeba będzie potrzeba odbudować nawet pojedyncze stracone zęby, to wspomniany już powyżej zanik kości, o ile  jednak przesunięcia zębów zapobiegają wszystkim rodzajom uzupełnień protetycznych, o tyle stymulują kości chroniąc przed jej zanikiem i zapewniają jedynie implanty, które przenoszą na kości siły żucia w sposób najlepszy i najbardziej zbliżony do fizjologii własnego zęba.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *