dentysta

Strach przed bólem

Stomatolog, nie jest kimś zbyt lubianym przez przeciętnego zjadacz chleba. Lekarz stomatolog, potocznie zwany także dentystą, nie jest lubiany i to zarówno przez dorosłych jak i dzieci. Stomatologia kojarzy się zazwyczaj z bólem, bądź z innymi niemiłymi uczuciami. Jest to obecnie mylne pojęcie, gdyż technika doprowadziła do niemal wykluczenie nieprzyjemnych uczuć. Kiedyś i owszem stomatologia, była dziedziną medycyny sprawiającą niemiłosierny ból. Teraz jednak różnego rodzaju znieczulenie pozwalają na niemal bezbolesne zabiegi. I jest ich wiele rodzajów, od takich tradycyjnych jak zastrzyki, po nawet narkozę.

Ta druga stosowana jest raczej w specjalnych klinikach, do bardziej specjalistycznych zabiegów. Często, gdy ktoś ma na zarazę z dzieciństwa, może poddać się narkozie i usunąć kilka zębów na raz. Stomatologia stawia także na jakoś sprzętu, bo jeśli jest on odpowiedni można wyciągną wymierne korzyści, zarówno dla stomatologa, jak i dla pac jęta. Lekarz stomatolog  jeżeli ma na przykład ostre, dobre wiertła jest w stanie szybciej i lepiej wykonać swoje zadanie. I gdy to ma miejsce, korzysta przede wszystkim  pacjent gabinetu. Gdyż samo na przykład borowanie trwa krócej, a jeżeli wiertła są ostre, przebiega to prawie bez boleśnie. Jeżeli już mamy zęba gotowego do wstawienia wypełnienia, możemy rozważyć różnego rodzaju wypełniacze.

Oczywiście za lepszą jaką może być wypełnienie światło utwardzalne, jest ono prawie nie widoczne, należy dodatkowo zapłacić. Ale jest to opłacalne, gdyż takie wypełnienie jest dużo bardziej trwałe, ponadto jak już wspomniałam prawie nie widoczne gołym okiem. Wypełnienie refundowane przez kasę chorych, jest tym standardowym w kolorze szarym. Na pewno wygląda ona mniej estetycznie i jest także mniej trwała od tej światło utwardzalnej. Dlatego, przed podjęciem decyzji o rodzaju wypełnienia, należy się dobrze zastanowić. Czasami warto dopłacić, żeby później cieszyć się dobrym wyglądem przez wiele lat. Należy jednak pamiętać, że ważna jest profilaktyka, dzięki której wizyty u stomatologa, będą jedynie kontrolne.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *