dentysta

Zanik kości zębów

Problem ten dotyczy zazwyczaj pacjentów, którzy stracili swój ząb wiele lat wcześniej i osób w podeszłym wieku, u których zaniki kostne powiązane są z wiekiem.  Dzięki tym zabiegom tak zwanej sterowanej regeneracji kości istnieją możliwości wytworzenia kości w ściśle wyznaczonym miejscu. Zabieg ten polega na umieszczeniu w miejscu, w którym mają być wstawione implanty, specjalnej substancji kości zastępczej, która po około kilkunastu miesiącach zamienia się w pełnowartościową taką jak własna kość pacjenta.

Zarówno stomatolog  korzysta z takiej dziedziny jak implantologia i z techniki w  której wykorzystywany jest naturalny mechanizm, który ma za zadanie sprawić, że złamane kości ludzkie zrastają się. Ta sterowana regeneracja kości umożliwia jego precyzyjną kontrolę. W podobny też sposób przygotowuje się pacjentów, u których występuje zbyt niskie położenie dna zatoki szczękowej i uniemożliwia wprowadzenie potrzebnych implantów. Występująca tam obustronnie zatoka szczękowa to tak zwana pneumatyczna jama, mająca połączenie ze wszystkimi przewodami nosowymi. Umiejscowiona jest nad górnymi zębami, najczęściej występuje od czwórki do siódemki.

Zanik kostny po stracie tych zębów bardzo często sprawia, że grubość kości dzieląca dno zatoki jest zbyt malutka, aby umiejscowić tam choćby najkrótszy implant, jego koniec znalazłby się wtedy w świetle zatoki szczękowej, co jest kategorycznie niedopuszczalne. Rozwiązaniem tego problemu jest zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej z wykorzystaniem opisanego wyżej zabiegu sterowanej regeneracji kości. Dzięki temu właśnie zabiegowi naprawdę wiele osób może cieszyć się posiadaniem takiego uzupełnienia braków zębowych w szczęce mimo pierwotnie niekorzystnych warunków. Oba opisane wyżej zabiegi wykonuje się ambulatoryjnie, przy znieczuleniu miejscowym. Ze zrozumiałych raczej względów podnoszą one o wiele koszt całości leczenia i wydłużają znacznie czas potrzebny na osiągnięcie końcowego efektu. Dzięki nim wielu pacjentów ma możliwość korzystania z darów współczesnej implantologii.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *